Skip to main content

APOSTO söyleşilerimiz devam ediyor.
2. Dünya Savaşı yıllarında eğitim için gönderildiği Dresden’de bombardımandan sağ çıkan ve İTÜ’nün en saygın makine mühendislerinden biri olarak Necmettin Erbakan’dan Özdemir Bayraktar’a pek çok isme hocalık yapan Prof. Dr. İsmail Hakkı Öz’ü kızı Hülya Öz’den dinledik. Keyifli okumalar!

Aposto | Prof. Dr. İsmail Hakkı Öz: Bozkır’dan Dresden’e bir mühendisin öyküsü

Herkese Bilim ve Teknoloji (HBT) Dergisi işbirliği ile yürüttüğümüz yazı dizimiz devam ediyor! 6 Haziran 2024 tarihli ve 425. sayılı HBT Dergisi’nde “Kamile Şevki Mutlu: İlk Türk kadın patoloji uzmanı” başlığıyla “kıvılcımlar” hakkındaki yeni yazımızı bulabilirsiniz.

HBT Dergisi I Kamile Şevki Mutlu: İlk Türk kadın patoloji uzmanı

APOSTO söyleşilerimiz devam ediyor.
Türk Eğitim Vakfı’nın kurucu üyesi, eski bakanlardan Şahap Kocatopçu, 26 yıl Şişecam’ın genel müdürlük koltuğunda oturarak bir rekora imza atmış; TÜSİAD Başkanlığı’ndan Galatasaray Kulübü’ne pek çok kurumda görev almıştı. Cumhuriyet’in yurt dışına gönderdiği “kıvılcım”lardan Kocatopçu’yu, kızı Ayşe Tukin’den dinliyoruz. Keyifli okumalar!

Aposto | Eski bakan, müstesna bir iş insanı: Kızının ağzından Şahap Kocatopçu

Herkese Bilim ve Teknoloji (HBT) Dergisi işbirliği ile yürüttüğümüz yazı dizimiz devam ediyor! 16 Mayıs 2024 tarihli ve 422. sayılı HBT Dergisi’nde “İlaç sanayinin sanatsever beyefendisi: NEJAT ECZACIBAŞI” başlığıyla “kıvılcımlar” hakkındaki yeni yazımızı bulabilirsiniz.

HBT Dergisi I İlaç sanayinin sanatsever beyefendisi: NEJAT ECZACIBAŞI

APOSTO söyleşilerimiz devam ediyor.

23 Nisan’ı dünyaya tanıtmak ve uluslararası bir çocuk bayramı hâline getirmek konusunda çok büyük çabası ve katkısı olan gazeteci İffet Aslan’ı, kızı Dr. Aslıhan Turhan’dan dinledik. Keyifli okumalar!

Aposto | 23 Nisan’ı dünyaya tanıtan gazeteci: İffet Aslan

APOSTO söyleşilerimiz devam ediyor.
Bu yazımızda Kayseri doğumlu Hasan Tahsin Önalp’in Kayseri’den başlayıp devlet sınavıyla gittiği Almanya’daki doktora eğitimine, üniversite kadrosu açılmadığı için girdiği Karayolları Genel Müdürlüğü’nden Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na uzanan öyküsünü oğlu Sinan Önalp’ten dinledik. Keyifli okumalar!

Aposto | Kayseri’den Almanya’ya, Karayolları’ndan bakanlığa Hasan Tahsin Önalp

APOSTO söyleşilerimiz devam ediyor.

Yani yazımızda, Türkiye’nin ilk açık hava müzesini kuran, Olimpiyat’a katılan ilk Türk ve ilk Müslüman kadın olan Cumhuriyetin öncü isimlerinden Halet Çambel’i konu aldık. Keyifli okumalar!

Aposto | Arkeolojiden Olimpiyat’a çizgi dışı bir kadın: Halet Çambel

Herkese Bilim ve Teknoloji (HBT) Dergisi işbirliği ile yürüttüğümüz yazı dizimiz devam ediyor! 07 Mart 2024 tarihli ve 413. sayılı HBT Dergisi’nde “Cumhuriyetin Işığıyla Parlayan Bir Kutup Yıldızı: Nüzhet Gökdoğan” başlığıyla “kıvılcımlar” hakkındaki dördüncü yazımızı bulabilirsiniz.

HBT Dergisi I Cumhuriyetin Işığıyla Parlayan Bir Kutup Yıldızı: Nüzhet Gökdoğan

APOSTO söyleşilerimiz devam ediyor.

Bu yazımızda Cumhuriyet Dönemi Türk kütüphaneciliğinin öncüsü, Türkiye’deki ilk Kütüphanecilik Bölümü’nün Kurucusu Adnan Ötüken’i Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Yılmaz ile konuştuk. Keyifli okumalar!

Aposto | Türk kütüphaneciliğinin öncüsü: Adnan Ötüken

APOSTO söyleşilerimiz devam ediyor.

Bu yazımızda Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu Jale İnan’ı, öğrencisi Nezih Başgelen’den dinliyoruz. Keyifli okumalar!

Aposto | Cumhuriyetin ilk kadın arkeoloğu: Jale İnan

Herkese Bilim ve Teknoloji (HBT) Dergisi işbirliği ile yürüttüğümüz yazı dizimiz devam ediyor! 15 Şubat 2024 tarihli ve 410. sayılı HBT Dergisi’nde “Türkiye’yi thalidomide faciasından kurtaran bilim kahramanı: Süreyya Tahsin Aygün” başlığıyla “kıvılcımlar” hakkındaki üçüncü yazımızı bulabilirsiniz.

HBT Dergisi I Türkiye’yi thalidomide faciasından kurtaran bilim kahramanı: Süreyya Tahsin Aygün

APOSTO söyleşilerimize bir yenisi daha eklendi! Erken Cumhuriyet resim sanatının başarılı temsilcisi Hale Asaf’ın hayatını ve Türkiye sanat tarihindeki etkisini Prof. Dr. Nilüfer Öndin ile konuşuyoruz.

Keyifli okumalar!

Aposto | Cumhuriyetin yetiştirdiği bir kadın ressam: Hale Asaf

APOSTO yayınlarımız devam ediyor! Atatürk’ün kendisine gönderdiği telgrafta geçen “Sizi birer kıvılcım olarak gönderiyoruz, gür alevler hâlinde dönmelisiniz” sözünden ilhamla yurt dışında gördüğü eğitimin ardından Türkiye’ye dönen Prof. Dr. Sadi Irmak’ı kızı Prof. Dr. Yakut Irmak Özden ile konuştuk.

Keyifli okumalar!

Aposto | Tıptan siyasete, kıvılcımdan aleve: Prof. Dr. Sadi Irmak

APOSTO yayınlarımıza bir yenisi daha eklendi! Türkiye’de arkeoloji denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Ekrem Akurgal’ı, bayrağı babasından devralarak Türkiye’nin mühendislik alanında önde gelen isimlerinden olan oğlu Ali Akurgal anlattı.

Keyifli okumalar.

Aposto | Türkiye arkeolojisinin büyük hazinesi: Ekrem Akurgal

APOSTO yayınlarımız devam ediyor! Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın kaşifi jeoloji profesörü  İhsan Ketin’i, öğrencisi Prof. Dr. Celal Şengör ile konuştuk. Keyifli okumalar.

Aposto | Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın kaşifi: İhsan Ketin

APOSTO işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz yazı dizimizin 2024 yılındaki ilk yazısında Mustafa Kemal Atatürk, Ahmet Hâşim, Bedia Muvahhit, Prof. Dr. Âkil Muhtar, Hakkı Şinasi Paşa gibi birçok ismin heykel ve büstünü sanat tarihine kazandıran, ülkemizde cumhuriyet dönemi ile başlayan heykeltıraşlık mesleğinin kadınlar arasındaki öncüsü Sabiha Ziya Bengütaş’ı, Prof. Dr. Nilüfer Öndin ile konuştuk. Keyifli okumalar.
Aposto | Türkiye’nin ilk kadın heykeltıraşı: Sabiha Bengütaş

APOSTO işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz yazı dizimizin 2023 yılındaki son yazısında ülkemizin ekonomik, toplumsal ve kültürel yaşamına pek çok kalıcı eser kazandıran, Eczacıbaşı Topluluğu’nun kurucusu Dr. Nejat F. Eczacıbaşı’nı anlattık.

Nejat Eczacıbaşı’nın yaşam öyküsünü ve düşünce dünyasını, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı, büyük oğlu Bülent Eczacıbaşı ile konuştuk. Keyifli okumalar.

Aposto | Çağdaşlaşma yolunda çok yönlü bir girişimci: Nejat Eczacıbaşı

APOSTO işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz yazı dizimizde bu kez ilk kadın tıp profesörümüz Kamile Şevki Mutlu’yu ele aldık. Patoloji uzmanı Prof. Sıtkı Tuzlalı sorularımızı bizler için cevapladı. İyi okumalar dileriz.

Aposto | İlk kadın tıp profesörümüz Kamile Şevki Mutlu

 

APOSTO işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz yazı dizimiz dünyanın ilk doktoralı bilim tarihçisi Prof. Dr. Aydın Sayılı ile devam ediyor. Kendisiyle çalışma imkanı bulmuş olan sosyolog Dr. Dursun Ayan ile Aydın Sayılı hakkında konuştuk. Keyifli okumalar.

Aposto | Dünyanın ilk doktoralı bilim tarihçisi: Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı

Herkese Bilim ve Teknoloji (HBT) Dergisi işbirliği ile yürüttüğümüz yazı dizimiz devam ediyor!
14  Aralık 2023 tarihli ve 401. sayılı HBT Dergisi’nde “Bilim Tarihinin Görkemli Çınarı: Aydın Sayılı” başlığıyla “kıvılcımlar” hakkındaki ikinci yazımızı bulabilirsiniz.

HBT Dergisi I Bilim Tarihinin Görkemli Çınarı: Aydın Sayılı

APOSTO işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz yazı dizimiz çok sesli müthiş bir yazıyla devam ediyor. Çağdaş müziğin ilk kuşağından müstakil sesler olarak bildiğimiz “Türk Beşleri”ni Dr. Orhan Veli Özbayrak ile değerlendirdik. Keyifli okumalar.

Aposto | Çağdaş müziğin ilk kuşağından müstakil sesler: Türk Beşleri

 

APOSTO işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz “Cumhuriyetin Aydınlanma Öncüleri” dizisinin ikinci yazısında Türkiye’nin ilk kadın astronomu, dekanı ve senatörü Prof. Dr. Nüzhet Toydemir Gökdoğan var.
İstanbul Kültür Üniversitesi Fizik Bölümü’nden Prof. Dr. Dursun Koçer, hocası Nüzhet Gökdoğan’ı ve dünden bugüne Türkiye’de astronominin yolculuğunu anlatıyor.
 Keyifli okumalar.

Aposto | Göğe bakan bir çift göz: Gökbilimin öncüsü Nüzhet Gökdoğan

APOSTO işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz 15 makalelik yazı dizimiz yayına başladı!
24 Kasım’a özel ilk söyleşimizi Prof. Dr. Selçuk Şirin ile yaptık ve yüksek öğreniminin geçmişini ve bugününü değerlendirdik. Keyifli okumalar.

Aposto I Bir Zamanlar Beyin Göçü

 

Herkese Bilim ve Teknoloji (HBT) Dergisi işbirliği ile yürüttüğümüz yazı dizimiz yayına başladı!
16 Kasım 2023 tarihli ve 397. sayılı HBT Dergisi’nde “Arkeolojinin saygın hanımefendisi: Jale İnan” başlığıyla “kıvılcımlar” hakkındaki ilk yazımızı bulabilirsiniz.

HBT Dergisi I Arkeolojinin Saygın Hanımefendisi: Jale İnan

 

Projemize dair basında ilk yazı, Herkese Bilim ve Teknoloji dergisinin, 18 Mayıs 2023 tarihli 372. sayısında “Atatürk’ün eğitim kıvılcımlarından, Cumhuriyet’in aydınlanma öncülerine…” başlığıyla yayımlandı:

HBT Dergisi I Atatürk’ün Eğitim Kıvılcımlarından Cumhuriyetin Aydınlanma Öncülerine

 

Basın partnerlerimizden APOSTO’nun Ekipten Öneriler köşesinde 24 Mayıs ve 7 Haziran tarihlerinde yer aldık.

 

MSI dergisinin 235. sayısında proje ekibimizle yapılan söyleşiye geniş yer verildi: ‘Cumhuriyetin Aydınlanma Öncüleri Projesi, Erken Cumhuriyet Döneminin Eğitim ve Bilim Vizyonuna Işık Tutuyor’

MSI Dergisi 235. sayı